Pravidla sběru

Bylinkářův kalendář

Zahajujeme prvními květy:

trnka, podběl, prvosenka, sedmikráska

v dubnu a květnu:

kopřiva nať, smetanka, bříza, hloch, hluchavka, jahodník, jitrocel, kontryhel, přeslička, řebříček, třezalka

v červnu:

bez, lípa, maliník, měsíček, sléz, divizna, tužebník

v červenci:

dobromysl, kopřiva list, mateřídouška

v září:

šípek - vykupujeme pouze syrový, do tří dnů po sběru kontaktovat výkupnu

 

Základní pravidla sběru léčivých rostlin

Důležitým předpokladem úspěšného sběru je znalost jednotlivých druhů léčivých rostlin. Pokud máte pochybnosti, čerpejte informace z některé odborné publikace, kterých je v současné době velké množství nebo se poraďte s námi. Velmi důležitá je vhodná doba pro sběr. Nesbírejte za deště, rosy a vlhka. Optimální je dopolední sběr. Při manipulaci s čerstvě natrhanými rostlinami je třeba dávat pozor, aby nedošlo k zapaření a tím k jejich znehodnocení. Ekonomický sběr - jeden maximálně dva druhy léčivých rostlin.

 

Jednotlivé části rostlin, které se sbírají:

Květ - Odštipování, odstřihování, sdrhování, případně ořezávání jednotlivých květů. Pro jakostní surovinu je nejdůležitější barva a vzhled suroviny. Po usušení dodejte neprodleně do nákupny. Hrozí napadení hmyzem a tím ztráta jakosti.

List - Otrháváme popř. sdrhujeme z větviček. Před sušením je vhodné u některých druhů listy pomačkat, např. podběl, a tím umožnit přístup vzduchu, listy snáze uschnout. Listy jitrocele nikdy nemačkáme! Sušíme v tenké vrstvě.

Nať - Natí rozumíme část rostliny, tj. stonky včetně listů a květů. Sbíráme vždy na počátku rozkvětu, mimo kopřivy, u které sběr v době květu ukončíme. Sbíráme pouze vrchní olistěnou část o délce 25-35 cm. Síla stonku nesmí přesáhnout 5 mm. Při sběru dbáme, abychom nevytrhávali nať s kořenem, ty jsou v dodávce nepřípustné.

Plody - Šípky bez stopek sbíráme vyzrálé a dobře vybarvené. V dodávce jsou nepřípustné plesnivé nebo jinak zbarvené plody.

 

Aktuální ceník zašleme na vyžádání e-mailem.